Křeččí nemoci

 

Nachlazení:

Nemocnému křečkovi slzí oči, kýchá, je apatický a nemá zájem o potravu. Příčinou nachlazení může být průvan, příliš vysoká nebo příliš nízká teplota nebo vlhkost vzduchu. První pomocí je přenést křečka do teplé místnosti. Pokud se jeho stav nezlepší, je třeba navštívit veterináře.

 

Alergie:

Křeček kýchá, má podrážděné, slzící oči, teče mu z nosu. Alergie často vyvolávají například prašné piliny nebo nějaký materiál na stavbu hnízda.

 

Zápal plic:

 Křeček upadá do letargie, hubne, třese se a špatně se mu dýchá. V tomto případě je nutné navštívit veterináře, který předepíše antibiotika.

 

Dehydratace:

Křeček silně sliní, špatně se mu dýchá, je malátný až apatický. Dehydratace může být způsobena horkem, stresem nebo špatnou vodou v napáječce. Je nutné klec s křečkem přemístit do chladnější místnosti a poskytnout mu vodu.

 

Průjem:

Měkká až tekutá stolice, která silně zapáchá. Průjem u křečka nemusí znamenat nic vážného, může se stát, že křeček prostě jen snědl něco špatného, nebo něco, na co nebyl zvyklý. Nebo se může jednat o infekční onemocnění, proto pokud je průjem silný nebo nepřestane po změně krmení, je nutné křečka odnést k veterináři.

 

Zaklínění lícních vaků:

Pokud křeček odmítá potravu, má oteklou tvář a slzí mu oči, znamená to, že se mu něco zachytilo v lícní torbě. Nejlepší je odnést křečka ihned k veterináři.

 

Přerůstání zubů:

Příčinou přerůstání křeččích zubů bývá nedostatek materiálu pro hlodání a obrušování. Přerostlé zuby mohou způsobit nevyléčitelné deformace čelisti. Zuby pak musí obrousit veterinář. Těmto potížím je snadné předejít, pokud křečkovi poskytneme dostatek dřeva pro hlodání.

 

Ušní infekce:

Příznaky problémů se sluchem bývá často potřásání hlavou, škrábání kolem uší nebo ztráta rovnováhy. Ušní infekce může být způsobena i parazity. Je vhodné co nejdříve odnést křečka k veterináři.

 

Oční potíže:

Problémy s očima bývají nejčastěji způsobeny zraněním nebo infekcí. Oči jsou pak většinu času zavřené nebo zalepené. Pokud křečkovi z oka teče, je také možné, že jde o alergii například na podestýlku, nebo se prostě křečkovi do oka dostal kousek piliny. V tomto případě je možné použít kapky Ophtalmo-Septonex. Pokud se křečkovi brzy neuleví, je třeba ho odnést k veterináři.

 

Kožní potíže:

Pokud má křeček na kůži stroupky, holá místa a často se drbe, může jít o alergii nebo o parazity. Častou parazitární infekcí u křečků je svrab. Způsobují ho roztoči, které křeček dostane od jiného křečka, nebo například ze sena. Je důležité křečkovu klec vyčistit, vydesinfikovat a odebrat křečkovi seno. Dále je třeba vyhledat pomoc veterináře. Pokud se křeček nedrbe, nemá na kůži žádné stroupky a přesto se v kožíšku objeví lysá místa, může jít prostě o úbytek srsti způsobený stářím.

 

Nádory, otoky:

Pokud se boule na těle křečka zvětšují rychle a jsou měkké, může se jednat o hnisavý proces. Tyto abscesy většinou za nějaký čas splasknou. Pokud jsou však útvary tvrdé a zvětšují se pomalu, zvláště u starých křečků se jedná o zhoubný nádor. V tomto případě je nejlepší křečkovi zkrátit trápení a nechat ho u veterináře uspat.

 

HaPV (Hamster Polyoma Virus):

Tento virus napadá pouze křečky syrské, není přenosný na člověka ani na jiná domácí zvířata. Projevuje se častým výskytem nádorů, pupínků a bradaviček nejčastěji pod bradou, kolem hlavy, na packách, na uších u křečků mladších než jeden rok. Mezi křečky se přenáší znečištěnou podestýlkou a možná i dotekem. U březích samic často způsobuje úmrtí při porodu. Žádná léčba není dosud známa. Nemocného křečka je nutno vyřadit s chovu. Pokud je ovšem chován na mazlíčka, není nutné ho hned nechat uspat. I nakažený křeček se může spokojeně dožít poměrně vysokého věku.