Bydlení

 

Chovné zařízení:

Křečky lze chovat v klecích nebo teráriích. Chovný box musí být pokud možno hladký, jinak hrozí, že křeček uprchne. Stačí sebemenší záhyb na boxu, pár hodin hryzání a křeček je pryč. Z klece zase křeček při trošce snahy vyhází veškerou podestýlku a vlastně vše, co se mezi mříže vejde. Chov v teráriích také není úplně snadný, pokud jsou otevřená, křeček vyskočí, a pokud jsou uzavřená třeba i jen kovovou síťkou, křeček se uvnitř paří. Každý křeček potřebuje svou vlastní klec nebo box o rozměrech minimálně 50x30x30 cm, křečík pak minimálně 40x30x25 cm. Prostor by měl být dostatečně členitý, aby křeček mohl šplhat.

Naši křečci jsou chováni v boxech o velikosti 80x50x50 cm, větší samice s mláďaty v akváriích 120x50x40 cm, odstavená mimina v boxech o rozměrech 60x45x40 cm.

Pokud se rozhodnete pro více křečků, počítejte s tím, že každý potřebuje svou vlastní klec. Křečci jsou od přírody samotáři a ani párek sourozenců nebo dvou křečků opačného pohlaví se spolu většinou nesnese.

 

!!!NIKDY NECHOVÁME DVA KŘEČKY NEBO KŘEČÍKY POHROMADĚ!!!

 

Podestýlka:

Jako podestýlka pro křečka jsou vhodné neprašné piliny nebo lisované pelety. Osvědčilo se mi občas přidat nějaký materiál na stavbu hnízda, například papírový ubrousek, případně roličku od toaletního papíru.

 

Vybavení klece:

Domeček pro křečka by měl být nejlépe dřevěný bez dna, zejména kvůli dobrému větrání. Kdo nechce, aby byl křeček celý den zalezlý, nemusí mu dávat domeček, ale měl by mu poskytnout co nejvíce materiálu pro stavbu hnízda.

Nezbytnou výbavou každé klece je napáječka na vodu.Nejsnáze k dostání jsou napáječky s kuličkou, ovšem většinou se vyrábí z plastu, který se ke křečkovi za žádných okolností nesmí dostat, jinak v něm prokouše díru během minuty. Také kulička se může časem opotřebovat a napáječka pak začne téct. Místo napáječky může být v kleci miska na vodu, ale voda v ní vydrží tak 5 minut, než ji křeček zahrabe.:) Osobně používám niplové napáječky pro králíky a morčata.

Aby se křeček nenudil, je dobré mu do klece dát nějaké hračky. Někteří dávají křečkům do klecí kolečka na běhání. Naši křečci mají v klecích různé poličky, houpačky a lávky, po kterých můžou šplhat.

 

Další vybavení:

Pro odchov mláďat je dobré mít velký (a hlavně vysoký) plastový box, do kterého matku před porodem umístíme. Pokud by zůstali v kleci, mláďata by prolézala mříží. Ke stěně boxu musí být přidělaná napáječka na vodu. Domky u samic s mladými nepoužívám, kvůli častým zraněním způsobeným neustálým stěhováním domečku.

Pro transport křečků k veterináři, na burzy, výstavy a k novým majitelům je dobré mít malý přepravní boxík, případně faunárium. To se dá sehnat skoro v každém zverimexu